Wuta

Plemeno Wuta patrí medzi strmhlavé plemená letúnov, ktorého história sa začala písať v Grécku v okolí mesta Tyrnavos. Pôvod plemena nieje úplne jasný avšak z dôvodu geografickej polohy miesta vzniku sa dá spájať aj s viacerými plemenami, ktoré vznikali na Balkáne, Turecku, či Rusku. Výnimočnosť sa šľachtiteľskou prácou podpísala na rýchlom rozšírení plemena po celom svete a na získaní popularity u veľkého množstva chovateľov.

Wuta sú holuby veľkosti poštového holuba so stredne dlhým zobákom, zľahka zaoblenou hlavou bez pernatých ozdôb, stredne dlhým krkom, ktorý pokračuje do širokých pŕs. Krídla sú pevne priložené k telu, chvost pozostáva s 12 chvostových pier, užší. Nohy široko nasadené, neoperené. Postoj mierne do zadu zvažujúci. Operenie je pevné priliehavé k telu, tvrdšej štruktúry. Najčastejšie sa chovajú v modrej čieropásej farbe, ale  tiež vo všetkých základných farbách, plnofarebé, alebo straky.

Wuta je nenáročné plemeno, s výbornými rodičovskými vlastnosťami. Temperament, až rabiátnosť a plachosť sú asi jediným z negatív, ktoré by sa tomuto plemenu dali pripísať. Schopnosť strmhlavého pádu je silne geneticky zafixovaná, avša pre jej prejav je potrebné u holubov od mladého veku vytvoriť podmienený reflex na kŕmenie / vábnik+ krmivo/. Dobre trénované holuby sú schopné za niekoľko minút dosiahnuť rýchlym letom bodovú až nedohľadnú výšku, z ktorej sa po vábení strmhlav rútia smerom k zemi. Efekt samotného strmhlavého pádu je znásobený efektom šuštiaceho peria / vďaka tvrdému opereniu holuba/. Šľachtenie by sa malo zameriavať na rýchly let do veľkých výšok, strmhlavý pád, bez prerušenia v 90stupňovom uhle k miestu vábenia, bez otáčania, či vírenia. Wuty lietajú spolahlivo dobre v malých aj veľkých kŕdľoch.

Anevatoria

Línia, resp. plemeno takmer identické s Wuta, ktoré vzniklo na území Grécka. Podľa niektorých autorou vzniklo prekrížením s nikojalevskými letúnami, prípadne inými bezkŕužnymi plemenami holubov. Selekciou sa upevnil ich charakteristický rýchly, trepotavý, bezkŕužny let do veľkých výšok odkiaľ holuby strmhlav padajú k zemi. Exteriérové znaky identické s Wuta.